Lužická jezera – spojte in-line bruslení s poznáváním lužického kraje (aneb tipy na výlety které stihnete až dobruslíte)
V tomto článku se podíváme na to, jak poznat oblast Lužických jezer i jinak než z bruslí. Do Německa jezdíme od roku 2007, každý rok minimálně jednou. Abychom nežili jenom bruslením, vždycky si program zpestříme nějakým výletem. Myslím, že můžu říct, že už jsme tady projeli a navštívili skoro všechno… Až vás budou tedy bolet nohy z bruslí či kola, pak je nechte odpočinout a dojeďte si autem za některým z pokladů Lužicka. Výlety se také hodí v případě že prší a nedá se bruslit.
V této oblasti najdete více než 20 jezer, které vznikají postupným zaplavováním vytěžených hnědouhelných dolů. Postupně zde vzniká rozlehlá rekreační oblast s krásnými stezkami vhodnými pro cyklisty a in-line bruslaře. Trasy jsou ideální i pro rodiny s dětmi. Z Česka to není zase tak daleko, takže se sem dá naplánovat krásná letní dovolená, nebo třeba víkendové sportovní ježdění. A když už tady budeme, tak proč si neudělat nějaký výlet za poznáním a zážitky?
Tady jsou tedy moje TIPY na OFF-SKATE výlety:
Město Senftenberg

Městečko s historickým centrem ležící na břehu stejnojmenného jezera Senftenberg See. Toto jezero je jedno z nejstarších jezer v oblasti, oficiálně bylo otevřené pro veřejnost v roce 1973. Dnes je město oblíbený turistický cíl.
pokračovat ve čtení
V moderním přístavu s vyhlídkovým molem můžete posedět v restauraci, půjčit si loď na projížďku po jezeře, nebo si třeba objednat privátní saunu v jezerním saunovém domku. Zajímavá je i nabídka akce „kulinářský Senftenberg“ kdy s průvodcem absolvujete ochutnávku místních specialit. Bez průvodce pak doporučuji určitě zaskočit do jedné z kaváren na pěší zóně. Dejte si skvělou zmrzlinu nebo zákusek… vyzkoušeno 🙂
V Senftenbergu je také letní lyžařská hala SNOWTROPOLIS, ale tam jsme nikdy nebyli. Jednak to považuji za blbost, v létě lyžovat, a také je to maličké, spíš pro děti. Navíc v sezóně 2024 je hala zavřená z energetických důvodů. Ale pro info to zde uvádím. http://www.snowtropolis.de/cgi-bin/page.pl?idx=2
ZOO Tierpark – Senftenberg

Malá zoologická zahrada v centru města. Zahrada je „kontaktní“ – můžete si některá zvířata i pohladit a nebo je nakrmit.
Před vstupním prostorem do ZOO je malé bistro, kde je možné si dát jídlo a pití. V bistru můžete také zakoupit suvenýry.
pokračovat ve čtení
Otevřeno je 9-17 hod. (v létě 9-18 hod.) Vstupné je 3,50 Euro/ dospělého. Časová náročnost je cca 2,5 hodiny.
https://www.tierpark-senftenberg.de/tierpark/oeffnungszeiten/
Další zoologickou zahradou v oblasti je ZOO v Hoyerswerdě. Otevřeno mají denně 9-17 hodin, vstupné je 10 Euro/ dospělý.
Další informace zde: https://kulturzoo-hy.de/
Zámek a pevnost Senftenberg

Tato úchvatná pevnost se zámkem byla vybudována v 16. století na základech středověkého hradu. Dnes se jedná o jedinou dochovanou pevnost svého druhu v Německu, která je obehnána takto silným valovým opevněním. V rámci prohlídky pevnosti objevíte tajné chodby, prašnou věž a chytře navrženou bránu do pevnosti, která by se dala jen těžko prolomit.
pokračovat ve čtení
Otevřeno mají 10:30-17:30 hod., každý den mimo pondělí. Vstupné je 5 Euro/ dospělý. Časová náročnost 2-3 hodiny. Pevnost je přístupná i mimo otvírací dobu, ale prohlédnete si jen valy a chodbu.
https://www.lausitzerseenland.de/cs/poznavani/zajimavosti-a-kultura/hrady-a-zamky/article-zamek-a-pevnost-senftenberg.html
Krabatův mlýn – Schwarzkollm

Pamatujete na chlapce jménem Krabat z lužickosrbské pověsti Čarodějův učeň? Strašidelná pohádka, spíš pro větší děti, vyšla knižně a byla také natočena jako film (1977, režie Karel Zeman, nebo 2010 USA). Já z ní mám dodnes noční můry 🙂 Pokud se tedy nebojíte, můžete navštívit přímo Krabatův mlýn!
pokračovat ve čtení
Krabat müehle se nachází se v obci Schwarzkollm. Prohlídku lze zařadit cestou na vzdálenější jezera kolem Hoyerswerdy. Je zde i restaurace, prodejna suvenýrů, místní pekárna a můžete se tady i ubytovat v pěti rekreačních domech. Každý dům má svoje jméno – můžete tady přespat například v Březovém háji, v Havraním srdci nebo v Mistrově pokoji.
Otvírací doba areálu mlýna je 10-18 hod., restaurace má v pondělí zavřeno. V sobotu a neděli si můžete objednat prohlídku s průvodcem. Je potřeba to ale objednat dopředu.
F 60 – „ležící Eifellovka“

Obří dopravník najdeme v obci Lichterfeld. Jedná se o poslední ze série pěti těchto strojů. V provozu byl od března 1991 do června 1992. Ocelová konstrukce je známá také jako „Horizontální Eiffelova věž Lužice“. S celkovou délkou 502 metrů F60 poráží Eiffelovu věž, která je o 182 metrů kratší. Šířka 204 metrů a výška téměř 80 metrů zvýrazňují jeho gigantické rozměry. Obě rypadla dohromady dokázala uhrabat maximálně 60 metrů skrývky, odtud název „F60“. Dnes po úpravě a demontáži některých komponentů stále váží 11 000 tun.
pokračovat ve čtení
Dnes už je ocelový obr na odpočinku, přesto však stále budí obdiv. Každoročně na něj vystoupají tisíce návštěvníků, kteří se neubrání údivu nad jeho úctyhodnými rozměry. Já osobně tyto technické skvosty miluju, takže jsem si to tady hodně užila. Musíte sem trochu dojet, ale určitě to za vidění stojí.
Otvírací doba: pondělí – neděle 10-18 hod. Přes léto je v sobotu prodloužená otvírací doba do 22 hod., za soumraku se zapíná světelná a zvuková instalace.
Vstupné za dospělého je 14 Euro.
https://www.f60.de/
Park bludných kamenů – Nochten

Arboretum a park založený v roce 2003 najdeme v obci Nochten, nedaleko města Boxberg. Fascinující scenérie zde vytváří okolo 7000 skandinávských bludných kamenů (docestovaly sem s ledovcem). Park je oblíbeným cílem těch, kdo se zajímají o botaniku a geologii.
pokračovat ve čtení
V areálu o rozloze 20 ha lze navštívit sedm různých částí parku: Kamenitou zahradu, zahradu s rybníkem, vřesoviště, vřesovou bažinu, lesní jezero, skalní zahradu a Malou Skandinávii. Při prohlídce parku narazíte i na označení nejvyššího vrcholu, odkud budete mít výhled na celou Lužici. Dále se zde nachází mosty, potoky s vodními kaskádami, kamenné zahrady a jedno údolí, kde je tak trochu skrytý park pro děti, který nese název „Poušť“.
Příjemným ukončením Vašeho výletu bude připravená zastřešená jídelna v obležení miniaturních zahrad.
Otevřeno je od května do prosince každý den 10-18 hod. Vstupné je 7 Euro/ za dospělého.
https://www.findlingspark-nochten.de/cs/
Vyhlídky na aktivní důl

V lužické oblasti je historie těžby hnědého uhlí stále živá. Povrchové dobývání uhlí mělo doposud za následek zničení více než stovky lužických vsí osídlených německým i lužickosrbským obyvatelstvem převážně v Dolní Lužici a v severní části Horní Lužice. Pohled na obrovskou obnaženou plochu dolu je ohromující a vede k zamyšlení. Určitě je to jeden z výletů, který doporučuji.
pokračovat ve čtení
Na Lužici jsou nyní v provozu doly Welzow Süd, Jänschwalde, Cottbus-Nord a Nochten, plánuje se znovuotevření dolu Reichwalde. Lužické uhlí je nyní spalováno v elektrárnách Jänschwalde, Schwarze Pumpe a Boxberg.
Jedna z vyhlídek Am Schweren Berg – Kromlau se nachází asi 2 km jihozápadně od města Weisswasser. Z 30 metrů vysoké věže je působivý výhled na rekultivační plochy povrchového dolu Nochten až k elektrárně Boxberg.
https://www.lausitzerseenland.de/cs/poznavani/industrialni-kultura/body-zajmu/article-aktivni-dul-welzow-sued.html#:~:text=Povrchov%C3%BD%20d%C5%AFl%20Welzow%2DS%C3%BCd%20je,se%20spaluje%20v%20nedalek%C3%BDch%20elektr%C3%A1rn%C3%A1ch.
Elektrárna Schwarze Pumpe

Nedaleko města Spremberg můžete nahlédnout do zákulisí jedné z nejmodernějších hnědouhelných elektráren v Evropě – Schwarze Pumpe. Pět let trvala výstavba této výkonné dvoublokové elektrárny s výkonem 1600 megawattů. Oficiálně byla uvedena do provozu v roce 1998. K výrobě energie se zde den co den využívá přibližně 36 000 tun surového hnědého uhlí, hlavně z povrchového dolu Welzow-Süd. Elektrárna dodává do regionu nejen elektřinu, ale také technologickou páru a dálkové vytápění.
pokračovat ve čtení
Impozantní elektrárnu můžete obdivovat během prohlídky s průvodcem. Okruh seznamuje návštěvníky s procesem výroby elektrické energie z hnědého uhlí. Projdete se od skladovacích hal až po spalovací pece. Prohlídka je zakončena výstupem na 161 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Odtud se rozprostírá daleký výhled na nedaleký povrchový důl Welzow-Süd a Lužické jezero, které vzniká všude kolem.
Prohlídky jsou 2x do měsíce v sobotu v 10:00 hod., je nutné se na prohlídku předem objednat. Přesné termíny prohlídek najdete na stránkách elektrárny.
Před vstupem absolvujete bezpečnostní kontrolu.
Vstupné je 15 Euro/osobu, časová náročnost 2 hodiny
https://www2.bergbautourismus.de/Tour/detail.php?ID=68
https://www.lausitzerseenland.de/cs/poznavani/prirodni-zajimavosti/rozhledny/article-moderni-hnedouhelna-elektrarna-schwarze-pumpe.html
Rakotzbrücke – Kromlau

Asi hodinu jízdy autem ze Senftenbergu vás bude stát výlet na ikonický most v obci Kromlau, nedaleko města Weisswasser. Známý je jako Ďáblův most.
Díky mystickému pozadí s odrazem v jezeře Rakotzsee je Rakotzbrücke jednou z nejkrásnějších památek v Sasku a je také jedním z nejnavštěvovanějších míst v Německu!
pokračovat ve čtení
Délka mostu je 19,8 metru. Původně byl postaven v letech 1866 až 1875. V roce 2021 byl rozsáhle zrekonstruován a nyní je pod památkovou ochranou.
Díky své mystické atmosféře se zde také natáčelo několik filmů – např. Čarodějův učeň a nebo Matrix. Pohledy na most si užijete v každém období. Na jaře a v létě zde v přilehlém parku o rozloze 200 ha kvete obrovské množství azalek a rododendronů. Most dominuje nad jezerem Rakotzsee. To bylo vytvořeno uměle společně se stavbou mostu a je jedním z krajinných prvků parku Kromlau. Po rozsáhlé rekonstrukci má dnes jezero opět vodu, takže si můžeme užívat nádherný dokonalý oblouk zrcadlící se v jeho hladině.
Zámek Bad Muskau

Když už vyjedete za Rakotzbrücke do této trochu vzdálenější oblasti, pak se zastavte i na zámku v Bad Muskau. Od Ďáblova mostu je to autem pár minut.
Bad Muskau (lužicko-srbsky Mužakow) je městečko a zámek, které se nacházejí v severní části Horní Lužice na řece Nise. Je proslulý především zámeckým parkem v anglickém stylu, který byl založen Hermannem von Pückler-Muskau v 19. století.
pokračovat ve čtení
Pücklerův park s celkovou plochou 830 hektarů je největším anglickým parkem ve střední Evropě. Zhruba ze třetiny se nachází v dnešním Sasku, větší díl parku leží východně od Lužické Nisy v Polsku. Obě části parku jsou však propojeny mostem. Park je velmi rozlehlý a procházet se zde můžete celé hodiny. Objevovat můžete množství zákoutí a výhledů na centrální zámek. Od roku 2004 patří park ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO.
Rovněž oranžerii a skleníky zde nechal vybudovat Hermann Pückler. Dnešní stav po obnově odpovídá nejvíce návrhu Ludwiga Persia z roku 1844. Oranžerie má nezvyklou architekturu, mísí se zde prvky gotického a maurského stavebního stylu. Sál oranžerie je využíván k pořádání koncertů a seminářů. Skleníky jsou pro veřejnost uzavřené.
Vyhlídková plošina na jihozápadní zámecké věži nabízí z výšky 35 metrů panoramatický výhled na rozlehlý park a jeho okolí. V zámku je infocentrum a posedět zde můžete také v zámecké kavárně.
Otevřeno je od 28. března do 31. října 2024 denně od 10:00 do 18:00
Vstup do parku je volný – zdarma, kombinované vstupné na Pücklerovu expozici a výstup na věž stojí 10 Euro/ dospělý.
http://poznavani.luzice.cz/home/kulturni/muzakov.dot
https://www.muskauer-park.de/besuch/#ferienwohnungen
Úzkokolejka Waldeisenbahn

Dobrodružstvím by mohla být také jízda nostalgickou lesní železnicí. Centrem je nádraží ve městě Weisswasser a na výběr máte několik tras. Můžete si tak zajet do Kromlau k Ďáblovu mostu nebo do Bad Muskau a spojit tak obojí v hezký výlet.
pokračovat ve čtení
Počátky železnice Muskau sahají do roku 1895. Gräflich von Arnimsche Kleinbahn – koněspřežná dráha s rozchodem 600 mm – dostala svou první parní lokomotivu v roce 1896. Z ekonomických důvodů byl provoz ukončen v roce 1978. Po roce 1991 se podařilo úseky trasy přebudovat pro turistické účely. Linka do obce Kromlau existuje od roku 1992. V roce 1995 byla znovu uvedena do provozu stará trasa mezi Weißwasser a Bad Muskau. Od roku 2017 vede přímo do historických lázní.
Ve vybrané dny v sezóně (duben-říjen) jsou v provozu dvě parní lokomotivy, které se dochovaly jako památka.
Cena zpáteční jízdenky z Weisswaser je 11 Euro (do Kromlau) respektive 15 Euro (do Bad Muskau). Můžete také zvolit okružní trasu z Bad Muskau za 24 Euro /dospělý. Samotná jízda trvá cca půl hodiny jedním směrem.
Jízdní řády a informace: https://www.waldeisenbahn.de/fahrtage-und-fahrplaene/

Něco aby byla legrace…

Na závěr přidám jeden tip, jak se pořádně zasmát. Naše parta si jeden rok půjčila takováhle 6-místná šlapací kola a byla z toho parádní vyjížďka. Samozřejmě všichni chtěli řídit, takže nás provázely neustálé „tahanice“ kdo bude u volantu. Samotná jízda je díky partě na jednom stroji velká sranda, ale také kupodivu makačka, protože díky jednomu velkému převodu jede kolo dost pomalu a těžce. A také jsme uspořádali samozřejmě rychlostní závody…
Kola si můžete půjčit v kempu Familienpark v Grosskoschenu, kde už léta míváme na našich výjezdech základnu a kterýžto můžu vřele doporučit.
https://www.senftenberger-see.de/de/familienpark.html
Děkuji za přečtení článku a přeji mnoho šťastných kilometrů na bruslích!
Šárka
MOJE FOTOGALERIE:






















